Błędy, popełniane przez Organizacje w Audycie Formalnym i przyczyny tych błędów.
Zbytnio ufasz zespołowi Audytora Formalnego
Ulegasz bezwzględnie wymaganiom Audytora i chylisz czoła przed jego profesjonalizmem. Darzysz Zespół Audytora zbyt dużym zaufaniem. Uważasz, że Oni wiedzą lepiej, a z drugiej strony nie chcesz się narażać licząc na akt łaski, gdy znajdą niezgodności licencyjne.
Pamiętaj na czyje zlecenie działa Audytor Formalny i jaki cel został przed nim postawiony przez Producenta Oprogramowania.
Wszystko co powiesz może być użyte przeciwko Tobie
Udzielasz odpowiedzi na pytania i dostarczasz na życzenie wszelkich informacji. Działasz transparentnie i chcesz pokazać, że nie masz nic do ukrycia, dlatego przesyłasz wszystko, w tym nadmiar informacji, które później mogą być użyte przeciwko Twojej Organizacji.
Pamiętaj, że nadmiar informacji może zaszkodzić Twojej Organizacji. Audytor łączy fakty i zbiera dowody, bezwzględnie Cię rozliczy i nie nastawia się na optymalizację Twojego zapotrzebowania.
Nie wdrożyłeś procedury komunikacji z Audytorem
Nie jesteś w stanie kontrolować przepływu informacji w Twojej Organizacji. Audytor dysponuje kontaktami i zadaje pytania różnym osobom.
Twoja pozycja słabnie, nie będziesz mógł się bronić, bo nie wiesz jakimi informacjami na temat Twojej Organizacji dysponuje Audytor.
Szukasz sojusznika w zespole handlowym Producenta
W czasie trwania Audytu Formalnego próbujesz szukać wsparcia u swojego Opiekuna Handlowego danego Producenta, bo masz poczucie, że jesteś, a przynajmniej powinieneś być dla niego ważny - kupujesz wszak za niemałe pieniądze, a i sam Opiekun daje Ci odczuć, że ma na uwadze dobro Twojej Organizacji.
Pozory mylą. Ty optymalizujesz koszty utrzymania oprogramowania, Opiekun maksymalizuje sprzedaż. Wasze cele są rozbieżne.
Wchodzisz w proces Audytu nie znając własnego Bilansu Licencji
Audyt przychodzi nie w porę. Zostałeś wciągnięty w proces Audytu, a nie jesteś przygotowany. Nie posiadasz Bilansu Licencji na dzień, przez co nie znasz skali problemu związanego ze zgodnością licencyjną, nie przeprowadziłeś analizy Ryzyk Finansowych. Nie posiadasz własnego Bilansu Licencji jako punktu odniesienia, dlatego będziesz zmuszony zaakceptować raporty, które opracował Audytor.
Posiadanie własnego, opracowanego, rzetelnego Bilansu Licencji, to Twoje i Twojej Organizacji niezbite dowody zgodności licencyjnej. Podejmowanie działań prewencyjnych, to najlepszy sposób na eliminacje Ryzyk Finansowych związanych z używaniem oprogramowania.