IBM
2024-10-14
IBM IASP - Okiem Niezależnego Eksperta
Z tego wpisu dowiesz się o
IASP - IBM Authorized SAM (Software Asset Management) Provider. Czy program jest dla wszystkich, czy warto skorzystać z programu oferowanego przez IBM, jakie mogą być zalety oraz wady tego programu dla Twojej Organizacji.
Spis treści
IBM IASP w skrócie
IBM Authorized SAM Provider (IASP) to program mający na celu wspieranie klientów IBM w zarządzaniu licencjami oprogramowania. Założenie jest takie, że klienci, którzy przystąpią do programu IASP, nie będą narażeni na okresowe audyty przeprowadzane przez IBM, pod warunkiem, że spełnią wymagania umowy IASP. IBM będzie przyjmował rekomendacje od swoich dostawców IASP dla klientów, którzy mogliby skorzystać z programu. Klienci sami mogą również poprosić o włączenie do programu.
Przystąpienie do programu IASP uwarunkowane jest podpisaniem umowy IASP z IBM, która jak wcześniej wspomnieliśmy, pozwala zrezygnować z wszelkich działań weryfikujących zgodność licencji zainicjowanych przez IBM w okresie obowiązywania umowy IASP. Kolejnym krokiem w wypełnieniu zobowiązań umowy jest zatrudnienie zatwierdzonego przez IBM dostawcy do wykonywania usług związanych z przeglądem licencji. Typowy okres obowiązywania umowy IASP wynosi trzy lata.
Główne cechy programu IASP to:
- Brak audytów - klienci nie są audytowani przez IBM, co pozwala na bardziej przejrzyste i partnerskie podejście
- Zarządzanie licencjami - klienci muszą współpracować z jednym z czterech zatwierdzonych przez IBM dostawców usług zarządzania zasobami oprogramowania (SAM)
- Raportowanie - klienci są zobowiązani do kwartalnego raportowania stanu licencji do IBM
Przebieg procesu raportowania
Po wyborze dostawcy usług w ramach IASP, klient wraz z dostawcą opracowują zakres realizowanych prac. Proces raportowania jest przeprowadzany z reguły za pomocą narzędzia License Metric Tool („ILMT”). Do procesu raportowania może zostać wykorzystane także inne narzędzie, które zostało zatwierdzone przez IBM - Aspera USU, Flexera, ServiceNow oraz Snow. Narzędzie musi poprawnie raportować użycie dla metryk licencji PVU oraz innych.
W kolejnym kroku dostawca porówna instalacje z uprawnieniami licencyjnymi i zidentyfikuje wszelkie problemy ze zgodnością na podstawie umowy licencyjnej klienta z IBM. W programie IASP istnieje wymóg kwartalnego sporządzania raportów dotyczących zgodności dla licencji opartych na metryce PVU i cykl roczny dla licencji w ramach innych metryk (nie PVU). Można powiedzieć, że do tego etapu wszystko wydaje się jasne i zrozumiałe, natomiast kolejny etap już jest mniej optymistyczny. Pomimo tego, że będziemy mieli możliwość zapoznania się z raportami w celu zidentyfikowania wszelkich nieścisłości, tak nie mamy wpływu oraz możliwości odmowy dostarczenia raportów do IBM zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Co dalej?
Problemy ze zgodnością
Niby IBM jasno wskazuje, że zgadza się zrezygnować z kar za problemy ze zgodnością spowodowane przypadkowymi wdrożeniami lub błędnymi konfiguracjami, pod warunkiem, że klient nie odniósł korzyści ze sposobu, w jaki wdrożono rozwiązanie. I tutaj należy się zastanowić, jak to będzie tak naprawdę rozpatrywane. Może być nam trudno udowodnić/ uzgodnić, co jest „przypadkowym wdrożeniem”, a co „oryginalnym wdrożeniem”. IBM będzie mieć wgląd we wdrożenia i użytkowanie, więc pole do negocjacji dla nas może być ograniczone.
Przystępując do programu IASP i będąc świadomym jego warunków, możemy wywnioskować, że program IASP sprawi, że problemy z licencjonowaniem Sub-Capacity w organizacji znikną. IBM w swoich zasadach programu IASP jasno wyraziło się, że nawet w trakcie trwania IASP, jeśli będziemy mieć jakiekolwiek wdrożenie oprogramowania IBM, które nie spełnia kryteriów Sub-Capacity, np. instalacja oprogramowania PVU nieobjęta przez agenta ILMT, dostawca będzie musiał to zgłosić do IBM na podstawie pełnej pojemności Full-Capacity. Tak więc, program IASP nie do końca sprawia, że problemy z Sub-Capacity znikają. W myśl warunków programu IASP musimy „podzielić” się takim naruszeniem zgodnie z cyklem raportowania. Wniosek nasuwa się więc taki, że to nadal My będziemy na łasce IBM, i to IBM zdecyduje, czy jest to przypadkowe naruszenie, czy nie, a następnie, czy musimy za nie wnieść stosowane opłaty.
Jakie jest zdanie IBM w związku z wniesieniem opłat? IBM twierdzi, że pozwoli nam na zakup licencji po naszych wcześniej wynegocjowanych cenach - obniżonych cenach - bezpośrednio od IBM lub naszego preferowanego dostawcy. IBM twierdzi również, że zrzeknie się wszelkich płatności za zaległe utrzymanie związane z licencją zakupioną przez klientów. IBM nie podał jednak żadnych szczegółów, w jaki sposób moglibyśmy negocjować rozwiązanie wszelkich zidentyfikowanych nieprawidłowości licencyjnych.
Obawy, szanse
Czytając informacje o programie IASP wydaje się, że jest on świetnym rozwiązaniem. Niemniej jednak decyzja o przystąpieniu do programu IASP wiąże się z pewnymi obawami przed przystąpieniem, ale także daje szanse na prawidłowe zarządzanie środowiskiem produktów IBM.
Obawy:
- Czy akredytowany dostawca IASP jest naprawdę niezależny i bezstronny? Czy mamy pewność, że dostawca nie otrzymuje instrukcji od IBM?
- O wgląd w strategie planowanych wdrożeń lub wychodzenia z produktów IBM - Czy nie warto zatrudnić niezależnego audytora, nie za pośrednictwem programu IASP, tak abyśmy to my, a nie IBM, kontrolowali dostęp do raportowania?
Szanse:
- Przeprowadzenie weryfikacji oprogramowania w określonym czasie. Z reguły jest tak, że audyt jest w nieodpowiednim momencie, jest nieoczekiwany i kosztowny. Program IASP daje szansę, że nie będziemy zaskoczenie audytem, będziemy mogli go zaplanować i realizować kwartalnie w przeciągu trzech lat
- Większa pewność, że środowisko produktów IBM jest poprawnie licencjonowane. Realizacja założeń programu IASP ze stroną trzecią, która ma doświadczenie w realizacji przeglądów IBM
Podsumowanie
Ogólnie rzecz biorąc, program IBM IASP może być korzystny dla firm, które potrzebują wsparcia w zarządzaniu licencjami IBM i chcą uniknąć audytów. Jednak ważne jest, aby klienci byli świadomi potencjalnych kosztów i ryzyk związanych z uczestnictwem w programie.
Czujesz zagrożenie, Nie chcesz zostać SAM?
Jeżeli nie chcesz, aby to IBM pierwszy wskazał Ci nielicencjonowane produkty, możesz zweryfikować instalacje z doświadczonym partnerem w zakresie licencjonowania i zarządzania oprogramowaniem IBM.