
Microsoft
2025-02-27
Microsoft Enterprise Agreement - zmiany od stycznia 2025r.
Z tego wpisu dowiesz się o
Zmianach, jakie Microsoft wprowadza w umowie Enterprise Agreement. Jakie mogą być konsekwencje wprowadzanych zmian. Jak przygotować się do nich. Czy to rzeczywiście koniec umowy Enterprise Agreement?
Spis treści
O co tak naprawdę chodzi
W listopadzie 2024 roku, Microsoft ogłosił na swoim blogu, iż dla pewnej grupy klientów na rynkach bezpośrednich umowa Enterprise Agreements (EA) nie będzie odnawiana począwszy od 1 stycznia 2025 r.
Cytując bloga:
"Beginning January 1, 2025, a small percentage of cloud Enterprise Agreements (EA) in direct markets will no longer be eligible for renewal under the existing EA framework."
Microsoft w styczniu 2025 r, ma powiadamiać swoich klientów, iż odnowienie umowy Enteprise Agreement nie będzie możliwe. W zamian mają być oferowane dwie opcje odnowienia: CSP lub MCA-E.
Jakie konsekwencje powodują takie działania ze strony Microsoft?
W naszej ocenie konsekwencje takich działań mogą być bardzo dotkliwe dla organizacji, których te zmiany obejmą.
W umowie CSP brak jest:
- Software Assurance dla produktów On-premises. MCA-E i CSP oparte są na tej samej umowie - Umowie Klienta Microsoft, a więc wszystkie licencje dla produktów serwerowych będą licencjami subskrypcyjnymi. Nie ma opcji odnawiania Software Assurance, musisz ponownie zasubskrybować wszystkie licencje. Co w takim razie z pierwotnie opłaconymi licencjami + Software Assurance?
- Ochrony cen przez okres trwania umowy, jak ma to miejsce w przypadku umowy Enterprise Agreement
- Opcji zakupu licencji „from SA”. Jeżeli organizacja korzysta z subskrypcji w formie produktów From SA, będzie zmuszona zakupić od nowa wszystkie subskrypcje po wyższych cenach
- Rabatów w porównaniu ze standardowymi kosztami licencji
- Zamówień True-Up
W dzisiejszych czasach w wielu organizacjach istotną role odgrywają subskrypcje Microsoft 365 lub Office 365 wraz z usługą Teams. Nie mając możliwości ich odnowienia w umowie EA, możemy zostać zmuszeni do ich zakupu w umowie czy to MCA-E czy CSP już jako osobne produkty, czyli np. Microsoft 365 E3 plus dodatkowa usługa Teams. Nowy zakup = zwiększone koszty subskrypcji.
Nie wszystkie produkty dostępne w umowie Microsoft Enterprise Agreement są dostępne w umowach CSP oraz MCA-E.
Przykład:
Subskrypcja Microsoft Entra ID F2 (User SL) jest niedostępna w programie MCA-E.
Dla umowy MCA-E także na chwilę obecną nie zostały przedstawione szczegółowe informacje jak ta umowa będzie adresować poziomy cenowe, cennik, dostępność produktów.
Oczywiście, ktoś powie: umowa CSP oferuje licencje subskrypcyjne, które zapewniają funkcjonalność, benefity dostępne w Software Assurance dla licencji On-premises, zgadza się. Natomiast trzeba spojrzeć na to holistycznie. Benefity są, to prawda, ale jaki jest koszt tych benefitów w porównaniu z kosztami produktów w umowie CSP a EA (rabaty, zniżki, standaryzacja, SCE)? Jakie koszty będzie niosło zarządzanie umową CSP a EA (True-Up)?
Można stwierdzić, że na chwilę obecną jest więcej niewiadomych jak wiadomych.
Będziemy śledzić zachodzące zmiany w kwestii odnowień umowy Enterprise Agreement po styczniu 2025 roku i informować na bieżąco o stosownych zmianach.
Czujesz zagrożenie? Nie chcesz zostać SAM z Problemem!
Jeżeli nie chcesz, aby to Microsoft wskazał Ci formy odnowienia licencji z aktualnej umowy Enteprise Agreement możesz zaplanować mapowanie aktualnych produktów do nowych umów wraz z rekomendacjami optymalizacyjnymi wspólnie z Niezależnym Ekspertem SAM.